Jak uniknąć endometriozy?

Endometrioza to stan, w którym tkanka podobna do wyściółki macicy znajduje się poza macicą. Występuje ona w jajnikach, jajowodach, jelitach, pęcherzu moczowym, płucach, wątrobie i na powierzchni ściany brzucha.

Endometrioza występuje, gdy tkanka endometrialna ulega implantacji poza macicą, co powoduje ból, niepłodność, nieregularne miesiączki i bóle miednicy.

Dokładna przyczyna endometriozy nie jest znana, ale zaburzenia równowagi hormonalnej i czynniki genetyczne są uważane za główne przyczyny.

Chociaż, nie ma leczenia endometriozy, ale są pewne sposoby, aby uniknąć endometriozy.

1. Jedz zdrową dietę

Jeśli borykasz się z problemem endometriozy to powinnaś całkowicie zmienić swoją dietę. To pomoże Ci mieć zdrową wagę i pozbyć się wszystkich toksyn obecnych w Twoim organizmie.

2. Zmniejsz spożycie kofeiny

Kofeina zwiększa poziom estrogenu w organizmie. Tak więc, jeśli cierpisz na endometriozę, powinieneś zmniejszyć spożycie kofeiny z diety.

3. Nie palić

Palenie wpływa na przepływ krwi i prowadzi do obniżenia temperatury ciała. Więc jeśli jesteś palaczem to lepiej jest rzucić ten nawyk jak najszybciej.

4. Ćwicz regularnie

Ćwiczenia to najlepszy sposób na pobudzenie metabolizmu i utrzymanie ciała w aktywności. Jeśli nie ćwiczysz regularnie, to lepiej zacząć ćwiczyć jak najwcześniej.

5. Postępuj zgodnie z cyklem menstruacyjnym

Niektóre kobiety rodzą się z zaburzeniem genetycznym, które czyni je podatnymi na endometriozę. Jeśli jesteś jedną z nich to powinnaś przestrzegać cyklu menstruacyjnego i powinnaś mieć regularne miesiączki.

6. Uprawiaj seks rzadziej

Jeśli nie jesteś w stanie uprawiać seksu z jakiegoś powodu, to lepiej uprawiać go rzadziej. Pomoże Ci to zmniejszyć ryzyko wystąpienia endometriozy.

Wnioski:

Teraz poznałaś sposoby na uniknięcie endometriozy. Jeśli jednak cierpisz na ten problem, to powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży to lepiej skorzystać z pomocy ginekologa.