Różnica pomiędzy zwichnięciem stawu a zapaleniem stawów

Skręcenie stawu jest najczęstszym urazem występującym w kolanach i kostkach. Skręcenie stawu jest urazem o łagodnym lub ciężkim przebiegu, który powstaje w wyniku nagłego uderzenia w staw. W ciężkich przypadkach, staw może ulec zwichnięciu lub złamaniu.

Kolano jest dużym systemem mięśniowo-kostnym, który obejmuje kości, więzadła i mięśnie. Mięśnie, które są połączone z kolanem, nazywane są mięśniami czworogłowymi, ścięgnami i łydkami. Istnieją dwa rodzaje zwichnięć stawów w kolanie. Są to skręcenie ACL (więzadła krzyżowego przedniego) oraz skręcenie MCL (więzadła pobocznego przyśrodkowego).

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna, koszykówka, hokej i siatkówka, to szanse na uzyskanie skręcenia kolana są wysokie. Jest to spowodowane nagłymi uderzeniami w kolano.

Kolano jest stawem kulistym i panewkowym. Kości są połączone przez więzadła i chrząstkę. Kiedy chrząstka jest uszkodzona lub rozdarta, wtedy kości nie są już połączone więzadłami, a więc staw staje się luźny.

Objawy:

Skręcenie stawu może wystąpić na każdym stawie, ale kolano jest najczęstszym obszarem, na którym występuje skręcenie stawu. Jeśli cierpią Państwo na zwichnięcie stawu kolanowego, do objawów należą: ból, obrzęk i sztywność.

Możliwe jest również, że więzadła wokół kolana ulegną uszkodzeniu i w związku z tym staw może stać się luźny. Może to doprowadzić do zwichnięcia stawu, a tym samym do obrzęku stawu kolanowego.

Po zwichnięciu kolana, będziesz odczuwać ból podczas poruszania stawem. Zauważysz również, że nie możesz wyprostować stawu kolanowego.

Przyczyny:

Skręcenie kolana może być spowodowane nadmiernym obciążeniem kolana. Może również wystąpić z powodu aktywności sportowej. Przyczyny zwichnięcia kolana mogą być spowodowane upadkiem, nagłym zatrzymaniem się lub zderzeniem z nieruchomym przedmiotem.

Czynniki ryzyka:

W przypadku skręcenia kolana czynnikami ryzyka są wiek, płeć, otyłość i brak sprawności fizycznej.

W przypadku kobiety, ryzyko wystąpienia skręcenia kolana jest wyższe niż u mężczyzn.

Wnioski:

Podsumowując, jeśli chcesz zapobiec zwichnięciu kolana, to musisz utrzymywać prawidłową postawę ciała. Należy również unikać wykonywania czynności, które mogą powodować zwichnięcie kolana. Jeśli wykonujesz ćwiczenia regularnie, możesz zapobiec zwichnięciu kolana.